Jun 8

W co inwestować?

Kryzys na rynkach finansowych doprowadził wiele osób do bólu głowy i nieprzespanych nocy. Wielu straciło w funduszach, na giełdzie. Ci bardziej niecierpliwi wycofali swoje oszczędności z funduszy w okresie ich najsłabszych notowań. Oni z pewnością już nie wrócą do tego instrumentu inwestycyjnego.
– Czy słusznie?
– Z pewnością nie.

***

Inwestując w fundusze kupujemy jednostki uczestnictwa, których ilość się przecież nie zmienia. Dopóki ich nie sprzedamy, nie możemy mówić o stracie, bądź zysku. Najgorsze co może zrobić początkujący inwestor, to wycofać gotówkę, kiedy wartość jednostki jest najniższa. Poza tym inwestując w fundusze musimy się jednak uzbroić w cierpliwość. Jest to lokata długoterminowa i tak ją trzeba traktować. Jako generującą zyski w ciągu dłuższego okresu. Okres ten zależy głównie od momentu kiedy rozpoczęliśmy inwestycję w ten instrument. Najdłużej na zyski będą musieli czekać ci, którzy jednostki uczestnictwa wykupili na samej „górce”.

W co więc warto inwestować w okresie bessy?

Oczywiście pozostają nam lokaty, które jednak w związku z załamaniem na rynku usług bankowych, nie są zbyt opłacalne (prawdopodobnie pokryje nam to inflację). W poszukiwaniu dobrej inwestycji na ten czas warto zwrócić uwagę na złoto. Wg wszelkiego rodzaju analiz cena tego kruszcu jeszcze przez jakiś czas będzie się dość mocno piąć w górę. Poza tym większość państw rozwijających się w celu uniezależnienia się od dolara amerykańskiego, będą dywersyfikować swój portfel poprzez inwestycję w złoto. Szczególnie dotyczy to np. Chin, które oprócz skupowania mają również możliwość kumulowania tego surowca, w związku z prowadzonym tam wydobyciem.

Generalnie trzeba przyjąć, że aby mądrze inwestować trzeba posiadać wiedzę. Koniecznym wydaję się więc ciągła obserwacja rynku finansowego, zachowań, giełdy, lokat. Tam znajdziemy odpowiedź w co w danym momencie inwestować, a czego unikać.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0