Nov 25

Świadectwa energetyczne a cena budynku lub lokalu

Świadectwa energetyczne są obecne na polskim rynku już od około dwóch lat. Warto więc się zastanowić czy mają one jakikolwiek wpływ na ceny domów i mieszkań. świadectwa energetyczne Warszawa Trzeba niestety odpowiedzieć przecząco na tak zadane pytanie.
– Dlaczego niestety?
Ponieważ w perspektywie coraz wyższych cen energii właściciele budynków i mieszkań powinni być zainteresowani obiektami efektywnymi energetycznie. Niestety ta cecha nieruchomości jest jeszcze u nas niedoceniana. I aktualnie obowiązujący system certyfikacji energetycznej nie sprzyja wzrostowi świadomości na ten temat.

Dzieje się tak dlatego z kilku powodów.

  • Po pierwsze, certyfikaty energetyczne są niezrozumiałe. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn: rezygnacji z wprowadzenia klas energetycznych budynków oraz braku profesjonalnej kampanii informacyjnej.
  • Drugi powód to niedostateczne przygotowanie merytoryczne certyfikatorów energetycznych.

Dopuszczenie do systemu certyfikacji energetycznej z jednej strony osób bez studiów technicznych, a z drugiej inżynierów bez jakichkolwiek kursów przygotowujących do sporządzania charakterystyk energetycznych budynków, doprowadziło do takiej sytuacji, że świadectwa energetyczne wykonują pseudo-certyfikatorzy. Do tego dochodzi brak systemu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej, co skutkuje miedzy innymi możliwością zakupu świadectwa energetycznego na aukcjach internetowych już za kilkadziesiąt złotych.

  • Po trzecie sama metodologia sporządzania świadectw energetycznych jest obarczona wieloma błędami.
  • Inną niedoskonałością obecnego systemu certyfikacji energetycznej budynków jest zwolnienie notariuszy z obowiązku ujmowania świadectw energetycznych w aktach notarialnych.

Wszystkie wymienione fakty wpływają na to, że świadectwo energetyczne nie ma jeszcze wpływu na cenę budynku lub lokalu oraz na rzeczywiste zmiany w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej na polskim rynku budowlanym.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0