May 16

Domowa apteczka kwiatowa.

Wszystkie kwiaty posiadają pewne właściwości lecznicze. Osoby, które w dalszym ciągu nie ufają medycynie tradycyjnej zaopatrują się w różnego rodzaju wywary i preparaty przygotowane z różnych roślin: kwiaty, nasiona, liście czy owoce. Substancje te są może nie tyle bardziej skuteczne, co są po prostu bardziej zdrowe niż chemiczne środki, jakie możemy dostać w każdej aptece. Jednym z takich środków jest niezapominajka.

***

Mało, kto wie, że kwiat ten poza właściwościami dekoracyjnymi może być wykorzystywana również w celach leczniczych. Z niezapominajki można przygotować specjalną nalewkę “niezapominajkową”. Zwykle używano jej do leczenia kaszlu, zapalania oskrzeli, gruźlicy, zapalenia krtani i gardła jak również przy krwotokach z nosa. Niezapominajki wykorzystywane były również do tworzenia naparów i odwarów, które stosowano podczas nieżytu układu oddechowego. Dzięki temu udrażniano system oddechowy, a przez to i zwalczano infekcję.

niezapominajka

Niezapominajki

Aby mieszanka była skuteczna trzeba ziele zbierać jeszcze w czasie kwitnienia. Wówczas zawiera substancje takie jak: kwas kawowy, chloro genowy i rozmarynowy, a także krzemionkę, śluzy jak również saponiny triterpenowe, które skutecznie pomagają zwalczać choroby i poprawiają odporność. Zatem stanowią bardzo dobre lekarstwo w popularnych przeziębieniach czy nawet, jeśli chodzi o walkę z typowym katarem.

Na chwilę obecną tego rodzaju mieszanki stosowane są już bardzo rzadko, a to głównie z uwagi na coraz popularniejsze środki chemiczne, które nie tylko działają szybciej, ale też są częściej zalecane przez lekarzy. Z tego względu coraz mniej osób ma zaufanie do medycyny naturalnej i tego rodzaju substancji. Jednak czasem, zamiast faszerować się niepotrzebnie lekami i chemią lepiej postawić na domowe receptury, a w apteczce mieć nalewkę, która szybko usunie pierwsze oznaki przeziębienia.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0