Oct 2

Ubezpieczenia przy kredytach hipotecznych

Przez ostatni rok w branżach bankowej i ubezpieczeniowej dość dużo mówiono o rozwoju produktów typu bancassurance, czyli po prostu sprzedaży różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych przez banki. Czasami jako obowiązkowy dodatek do jakiegoś produktu bankowego, czasami jako bonus promocyjny a czasami jako możliwość zależna od woli klienta.


***

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia to najbardziej znane są te, które muszą wykupić osoby biorące kredyty hipoteczne. Dzieje się tak w sytuacji gdy klient nie posiada wkładu własnego, najczęściej by nie płacić ubezpieczenia wymagane jest przynajmniej 20 % kwoty, na którą udzielany jest kredyt. Jeśli tych pieniędzy nie ma wówczas potrzebne jest ubezpieczenie niskiego wkładu.

Są jeszcze ubezpieczenia pomostowe, obejmują ono okres  między zakupem mieszkania a dokonaniem wpisu hipoteki jako zabezpieczenia banku na poczet udzielonego kredytu. Obie te polisy chronią tak naprawdę bank przed sytuacjami, w których klient mógłby nie spłacać kredytu. Wówczas zajmie się tym ubezpieczyciel, który po uregulowaniu zobowiązania wobec banku będzie chciał od klienta zwrotu tych pieniędzy.

Pewnym zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest ubezpieczenie od utraty pracy – można je wykupić również przy innych kredytach jak np. kredyty konsolidacyjne. Oczywiście mimo, że kredyty konsolidacyjne i hipoteczne dostępne są również dla firm, ubezpieczenie od utraty pracy dotyczy tylko klientów indywidualnych.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0