Dec 3

Leki psychotropowe

Leki to specyfiki niezbędne każdemu człowiekowi. Szczególnie w dzisiejszych czasach trudno się bez nich obejść. Są leki na trądzik, żołądek, ból głowy, serce, stawy.

***

Są też leki poprawiające nastrój. Szczególnie ciekawą grupą leków są farmaceutyki psychotropowe, zwane popularnie psychotropami. Niejedna współczesna hurtownia farmaceutyczna pęka w szwach od tych specyfików, na które jest duży popyt. Ogólnie leki psychotropowe można podzielić na:

  • leki normotymiczne,
  • psycholeptyczne
  • i psychoanaleptyczne.

Leki psycholeptyczne można podzielić na:

  • przeciwpsychotyczne,
  • przeciwlękowe
  • i nasenne.

Natomiast leki psychoanaleptyczne dzielimy na:

  • antydepresyjne i psychostymulujące
  • i nootropowe.

Ciekawą grupę stanowią leki przeciwdepresyjne, tzw.  Tymoleptyki

Celem tych leków jest działanie terapeutyczne. Leki te leczą głównie depresje oraz zaburzenia nastroju. Na tego typu leki jest duże zapotrzebowanie. Codziennie wykonuje się nowe badania kliniczne, które mają wyodrębnić cząsteczki, z których po kilku latach powstanie nowy lek.

Inną grupą są leki przeciwlękowe

Tego typu farmaceutyki modyfikują przekaźnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyniku tego organizm zaczyna odczuwać mniejszy lęk, niepokój i mniejsze napięcie emocjonalne. Duża grupa leków przeciwlękowych ma działanie uspakajające. Leki te działają też nasennie. Na leki przeciwlękowe, tzw. aksjolityki jest duży popyt w naszych czasach. Dlatego transport leków przeciwlękowych działa na najwyższych obrotach. Przykładem tego typu leków jest np. diazepan, zopiklon, czy hydroksyzyna.

Etykietowanie leków psychotropowych powinno uwzględniać ich szczególne właściwości. Powinien być nie tylko podany sposób dawkowania, ale też skutki uboczne i przeciwwskazania. Czasem tego rodzaju leki mogą wywołać oziębłość seksualną, szczególnie leki przeciwlękowe, które wyciszają organizm, a przy okazji wyciszają też libido. Początkowe przyjmowanie leków wiąże się też z dużą sennością. Jednak ten skutek uboczny szybko mija po przyzwyczajeniu się do leku.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0