Aug 25

Co to jest maść propolisowa i do czego służy?

Propolis znany był ludzkości już na tysiące lat przed naszą erą. Znali i używali go nawet kapłani egipscy. Stosowali go starożytni Persowie oraz Grecy. Między innymi Arystoteles używał maści propolisowej do opatrywania ran, a także w leczeniu różnych chorób skórnych. Wergiliusz pisał o kicie pszczelim już na sto lat przed naszą erą.  Kit ten stosowano między innymi do dezynfekcji ran w czasach wojny burskiej w południowej Afryce około roku 1900.

Dzisiejsze preparaty oparte na propolisie, jak choćby maść propolisowa, są produkowane przez wiele firm jako tak zwane parafarmaceutyki. Propolis jest substancją żywiczną, która powstaje z żywic roślinnych, zbieranych przez pszczoły. Pszczoły zbierają te żywice z pączków oraz młodych pędów topoli, brzozy, kasztanowca, świerku, oraz innych drzew i zielonych roślin.

Dla pszczół kit ten służy jako materiał uszczelniający i dezynfekujący ich ul. Dzięki powlekaniu nim wgłębień i uszkodzeń oraz szpar w ścianach ula zabezpieczają swoje siedlisko. Za pomocą kitu mogą one także regulować szerokość wylotka na zimę. Za pomocą kitu pszczelego są także mumifikowane zwłoki martwych szkodników, które wtargnęły do ula. Dzięki propolisowi hamowany jest rozkład ich zwłok. Takimi szkodnikami mogą być ryjówki oraz myszy, których ze względu na duże rozmiary pszczoły nie mogą się pozbyć z ich siedliska.

Kit pszczeli jest dobrze rozpuszczalny w alkoholach, acetonie oraz chloroformie, czyli w rozpuszczalnikach niepolarnych, organicznych. Praktycznie nie rozpuszcza się on w wodzie, czyli w rozpuszczalniku polarnym. Jest znacznie bardziej twardy i odporniejszy niż wosk pszczeli, mięknie powyżej temperatury 36 stopni Celsjusza.

Maść propolisowa 20%

Maść propolisowa 20%

W propolisie (czyli także w maści propolisowej) znajdziemy wiele różnych substancji, a wśród nich między innymi: około 50 do 55 procent żywicy; 30 do 40 procent wosku roślinnego i wosku pszczelego; od 5 do 10 procent olejków eterycznych, białka (głównie pochodzenia roślinnego, między innymi z pyłku), mikroelementy takie jak: miedź, magnez, mangan, cynk; a także witaminy z grupy: E, H, P oraz B.

Barwa jakiej jest dany kit pszczeli zależy w głównej mierze od gatunku rośliny, z której została zebrana żywica.

W ten sposób wyróżnić możemy kilka rodzajów kitu:

  • żywica zebrana z topoli ma kolor brązowy,
  • z brzozy ma kolor czarny,
  • a z olszy żółty.

Propolis ma bardzo silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu od wieków służy w medycynie do dezynfekcji ran i problemów skórnych. Kit ten znacząco przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji tkanek. Wykazuje on także skuteczność w leczeniu poparzeń. Stosuje się go także w przypadku przeziębienia, w paradontozie, a także w schorzeniach układu pokarmowego. Jednakże w przypadku tych ostatnich schorzeń powinno się go stosować pod kontrolą lekarza prowadzącego!

1 Comment dodaj »

  1. Pingback

    Propolis w kosmetyce – remedium na problemy skórne | Karodos mówi - June 4, 2015 @ 11:44 am

    […] http://jejswiat.pl/1974,dzialanie-propolisu http://www.k-4.katkara888.com/2012/08/25/co-to-jest-masc-propolisowa-i-do-czego-sluzy/ Opublikowano 11 grudnia 2014Autor blesSTagi Naturalna […]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0