Sep 5

Ziołolecznictwo

Ludzie od wieków próbowali różnymi sposobami sami się leczyć i przynosić sobie ulgę w najróżniejszych dolegliwościach. Poznawali tajniki medycyny ludowej i ziół. Obecnie mamy dostęp do wielu lekarzy i specjalistów, którzy chętnie służą nam wiedzą, doświadczeniem i pomocą. Dlatego teraz nie ma konieczności zgłębiania tajników ziołolecznictwa, bowiem nikt już nie leczy się na własną rękę. Są jednak jeszcze osoby, które chętnie i z pasją oddają się tej dziedzinie.

Leczenie ziołami nie jest wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Co więcej  nie jest to też tak bezpieczne, jak powszechnie się uważa. Trzeba posiadać naprawdę wiele informacji, aby zażywając konkretne zioła pomóc sobie, nie zaś zaszkodzić. Jest jednak kilka ziół, których użycie nie przynosi generalnie większych skutków ubocznych.

Pierwszym, o którym warto wspomnieć, jest rumianek. Używany jest od wieków na wiele różnych dolegliwości. Przynosi dużą ulgę przy bólach brzucha. Ponadto działa łagodząco a także przeciwzapalnie. Doskonały jest również na bóle oczu. Muszą jednak uważać na niego osoby z alergiami – rumianek bowiem może uczulać.

Drugim, właściwie równie bezpiecznym ziołem, jest pokrzywa. Chętnie była ona używana zawsze na wszelkie dolegliwości układu moczowego. Zioło to ma działanie moczopędne. Ponadto jest bardzo bogate w rozmaite składniki mineralne. Jej picie więc zaleca się osobom osłabionym, mającym anemię lub inne, podobne problemy.

Siemie lniane

Siemię lniane

Ostatnią rośliną, niezwykle korzystną dla zdrowia, jest siemię lniane. Używane jest zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Zaparzone pestki tej rośliny mają działanie osłonowe, są doskonałe więc na dolegliwości żołądkowe. Stwierdzono także, że siemię ma działanie anty nowotworowe. W kosmetyce używa się go do produkcji mydeł szamponów, kremów. Siemię wzmacnia włosy, paznokcie i nadaje skórze blask.

Leczenie ziołami nie jest prostą sprawą. Trzeba wszelkie składniki mieszanek zawsze dobierać z rozwagą, wcześniej należy jednak dobrze zorientować się w ich wszystkich właściwościach. Wyżej wymienione rośliny są generalnie bezpieczne dla zdrowia. Jednak są też takie, które mimo, że pomagają przy jednym schorzeniu na inne szkodzą. Dlatego też zawsze trzeba je zażywać z rozwagą i rozsądkiem. Szczególną ostrożność należy zachować serwując zioła dzieciom i kobietom w ciąży.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0