Sep 17

Śmiech a układ krwionośny i oddechowy

Od lat mówiło się o tym, że śmiech to zdrowie. Ale jak to  prawidłowo rozumieć? Tak więc zobaczmy, jaki wpływ humor na układ krwionośny i oddechowy

Śmiech a serce

Serce bije szybciej, gdy się śmiejemy, przyspiesza krążenie krwi, w konsekwencji czego organizm otrzymuje więcej tlenu. Śmiech pobudza mięśnie żebrowe, mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Krew wędruje z jamy brzusznej w stronę serca wzbudzając krwiobieg.

Fachowcy z University of Maryland Medical Center w Baltimore zauważyli, że śmiech może chronić przed atakiem serca. Z ich badań wynika, że ludzie chorujący na serce wykazywali słabszą reakcję na dowcipy i kawały. Różnica w tej reakcji była nawet o 40% gorsza w przypadku osób chorych. Jednym słowem – śmiech to zdrowe serce (zwłaszcza, jeśli czytamy dowcipy o blondynkach).

Śmiech a płuca

Śmiech potrafi również poprawić pracę układu oddechowego. Podczas śmiechu wdychamy trzykrotnie więcej powietrza, niż normalnie (około 1.5 litra zamiast 0.5). Oczywiście oznacza to lepsze dotlenienie całego organizmu. Co za tym idzie, praktycznie wszystkie narządy lepiej funkcjonują oraz poprawia się nasze samopoczucie.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0