Sep 25

Bojlery

Bojlery to urządzenia służące do przygotowywania i ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Najczęściej spotykamy się z bojlerami dwupłaszczowymi, wężownicowymi, solarnymi. Wyróżniamy także bojlery wykonane ze stali nierdzewnej oraz elektryczne.

Skupmy najpierw uwagę na tych dwupłaszczowych. Ich cechą charakterystyczną, jak sama nazwa wskazuje, jest specjalny płaszcz zewnętrzny, który jest elementem grzewczym tych urządzeń. Takie płaszcze zazwyczaj posiadają bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła. Przestrzeń między tym płaszczem a zbiornikiem ciepłej wody użytkowej wypełnia woda z układu CO. By bojlery nie traciły ciepła, często stosuje się dodatkowo izolacje z rozmaitych materiałów, np. maty polietylenowej, czy też styropianu. W bojlerach stalowych często dodatkowo stosuje się anody magnezowe, których zadaniem jest ochrona zbiornika przed korozją. W tym celu stosowane są także specjalne powłoki z emalii ceramicznych.

W odróżnieniu od bojlerów dwupłaszczowych, bojlery wężownicowe nie posiadają tego wspomnianego płaszcza grzewczego. Za to wyposażone są w specjalną wężownicę grzewczą, w której krąży woda z układu centralnego ogrzewania. Woda ta ogrzewa wodę użytkową. Bywają wężownice pojedyncze oraz podwójne, których powierzchnie grzewcze są automatycznie większe.

Natomiast bojlery solarne posiadają co najmniej dwie wężownice grzewcze. Istotą działania tych bojlerów jest to, że mogą one współpracować z innym źródłem ciepła poza kotłem, między innymi z kolektorami słonecznymi – stąd nazywanie ich właśnie bojlerami solarnymi.  Inwestycja zakupu tego typu bojlera zwraca się użytkownikowi już po 2-3 latach.  Najważniejszą cechą bojlerów słonecznych jest ich ekologiczność. Bojlery te współpracując z solarami, tworzą bardzo wygodne rozwiązanie, przy czym są bardzo wydajne – dostarczają bowiem ciepłą wodę przez 7-8 miesięcy w roku przy każdej pogodzie.

Bojler dwupłaszczowy pionowy ERMET w piance 200 żywicowany

Bojler dwupłaszczowy pionowy ERMET w piance 200 żywicowany

Obecnie najbardziej nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem są bojlery wykonane ze stali nierdzewnej. Ich największym atutem jest to, że nie rdzewieją – są odporne na działanie korozji. Ponadto, charakteryzuje je bardzo krótki czas nagrzewania wody,  oraz gładka powierzchnia, dzięki której ograniczone zostaje odkładanie się różnego rodzaju osadów praktycznie do zera. Woda pozyskana z takich nierdzewnych zbiorników w 100% higieniczna i nieskażona bakteriami. Bojlery z nierdzewki także się izoluje, ale nie ma konieczności stosowania anody magnezowej.

Bojlery elektryczne mają na wyposażeniu elektryczną grzałkę, dzięki czemu czas ogrzewania wody znacznie skraca się.  Ogromnym atutem bojlerów elektrycznych jest to, że nie mają one negatywnego wpływu na środowisko.

Produkowane obecnie elektryczne bojlery dają użytkownikowi dużą możliwość regulowania temperatury i optymalizowania  kosztów zużycia energii.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0