Oct 1

“Nikdo nic nevi” , czyli czeski film!

„ Czeski film! Oglądałem to tysiąc razy i wciąż nie mogę się połapać, o co w tym chodzi!”. Takie powiedzenie funkcjonuje w Polsce od lat 50. ubiegłego wieku. Jeżeli nie wiecie, o co chodzi to chodzi o właśnie o czeski film 😉

Pod koniec listopada 1947 roku, czechosłowacki reżyser filmowy Josef Mach wydał komedię wojenną „Nikdo nic nevi” („Nikt nic nie wie”), która zyskała bardzo dużą popularność również w Polsce. Czeski film opierał swoją fabułę na czasach wojennych, pokazując w specyficzny dla Czechów sposób, żartobliwe ujęcia z życia codziennego.

Z biegiem czasu, powiedzenie czeski film, zaczęło funkcjonować jako synonim kiepskiego, kiczowatego kina, z którym kojarzone były czeskie produkcje. Często słyszy się – “To jakiś czeski film, nie wiadomo, o co chodzi!”, kiedy oglądamy w telewizji słabo wyreżyserowany melodramat, film psychologiczny, czy kryminał, który nie koniecznie jest produkcji czeskiej.

Przypięcie tego pejoratywnego określenia filmom produkcji naszych południowych sąsiadów oraz kojarzenie ich z kiczem i tandetą jest całkowicie nieuzasadnione. Warto podkreślić iż kino czeskie odnosi wiele sukcesów. Tylko do tej pory trzy czeskie produkcje zdobyły Oscara w kategorii najlepszych filmów nieanglojęzycznych! Ponadto wytwórnia filmowa w Barrandovie, to jedna z najlepiej wyposażonych wytwórni w Europie.

Warto zatem wiedzieć, iż określenie czeski film powinno być używane raczej w kontekście akcji intrygującej, interesującej i tajemniczej, kiedy widz musi się sam domyślać, co się dzieje na ekranie, nie zaś w rozumieniu kiczowatego kina.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0