Oct 13

Samorządy i finanse a ławki ogrodowe i kostka granitowa

Efektywne zarządzanie finansami to jedna z najważniejszych ról, jakie mają do spełnienia samorządy lokalne. Główne dochody jakie czerpią lokalne samorządy pochodzą z podatku od nieruchomości. Gminy i powiaty otrzymują także subwencje ze skarbu państwa oraz uzyskują inne mniejsze zyski, jak chociażby te pochodzące z podatku od posiadania psów. Budżety polskich gmin są z reguły bardzo napięte i nie brakuje też samorządów, które są bardzo zadłużone. Niemniej jednak każdy samorząd w miarę swoich możliwości musi sobie jakoś radzić i wypełniać zadania, do których został powołany.

Okazuje się, że zadań tych jest bardzo dużo. Samorządy zajmują się przede wszystkim utrzymaniem szkół, przedszkoli oraz publicznych obiektów sportowych. Polska oświata pochłania niemałe pieniądze, jednak burmistrzowie i wójtowie muszą jakoś sobie radzić, aby w każdej szkole znalazło się minimum potrzebnych środków. W ostatnich latach wiele gmin aktywnie pozyskiwało środki zewnętrzne, dzięki czemu udało się stworzyć oraz rozbudować wiele obiektów sportowych.

Każda gmina po części ma także wpływ na to, jak wiele środków na jej terenie będzie spływać z podatków. Chodzi tutaj przede wszystkim o wspieranie lokalnej działalności gospodarczej. To właśnie przedsiębiorstwa produkcyjne wytwarzające kruszywa drogowe czy ławki ogrodowe płacą największe kwoty podatku od nieruchomości.

Firmy gdzie powstaje na przykład kostka brukowa czy kostka granitowa potrzebują wiele terenu na hale produkcyjne oraz do rozładunku towarów, przez co automatycznie płacą więcej podatków.

Kostka granitowa rudo-szara

Kostka granitowa rudo-szara

Widać tutaj wyraźnie, że w interesie samorządów jest wspieranie lokalnych firm, zwłaszcza tych zajmujących się produkcją. Oczywiście żaden samorząd nie może przesadzać z wysokością uchwalanych podatków, bo wtedy może odstraszać potencjalnych przedsiębiorców, którzy na działalność będą wybierać sąsiednie gminy.

Polskie władze samorządowe mają ogromny wpływ na rozwój swoich regionów. Od tego jak będą one pozyskiwać oraz wydatkować publiczne środki zależy przyszłość naszym miast i gmin. Wiele w tym obszarze zmienia się na lepsze, jednak polskie miasta pod wieloma względami są jeszcze daleko w tyle za miastami w zachodnich krajach europejskich.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0