Nov 2

Ogrzewanie, czyli ciepło wszędzie

Na początek zacznijmy może od krótkiej definicji pojęcia „ogrzewanie”. Jest to – najprościej mówiąc – proces polegający na dostarczeniu energii cieplnej do różnego rodzaju pomieszczeń czy urządzeń w celu podniesienia lub utrzymania ich temperatury.

Warto dodać, że sam proces ogrzewania, który zapewnia optymalne warunki temperaturowe, zależny jest oczywiście od charakteru danego miejsca lub sprzętu, które chcemy ogrzać. Mając, zatem na uwadze liczne rodzaje i różne przeznaczenie systemów grzewczych, w niniejszym artykule omówimy tylko te, które służą do zapewnienia ciepła pomieszczeniom.

Grzejniki łazienkowe

Tego typu grzejniki służą do ogrzewania niewielkich, najczęściej maksymalnie wypełnionych meblami i urządzeniami sanitarnymi pomieszczeń, jakimi są łazienki. Wiadomo, że każdy projekt architektoniczny miejsca, gdzie będzie znajdowała się przyszła łazienka, jest inny; dlatego też obecnie są naprawdę liczne modele grzejników łazienkowych, które mogą być idealnie dopasowane i zamontowane proporcjonalnie do powierzchni łazienki. Grzejniki takie są niezwykle trwałe – ich elektrostatycznie napylana warstwa lakieru podczas procesu wypiekania nabiera twardości, przez co powierzchnia naszego grzejnika odporna jest na zarysowania, wilgoć czy detergenty znajdujące się w łazience.

Przejdźmy teraz do niektórych parametrów… Ciśnienie robocze grzejników łazienkowych osiąga zwykle 0.6 Mpa, maksymalna temperatura zasilania to 95oC. Warto nadmienić, że wszystkie grzejniki posiadają uchwyty mocujące jak i odpowietrznik manualny.

Pompy ciepła

Powyższy sprzęt zapewnia ogrzewanie w pokojach użytkowników. Obecnie najpopularniejsze są pompy ciepła, połączone z zasobnikami c.w.u. (np. 150 litrów). Dzięki takiej pojemności zbiornika, ciepłej wody oraz odpowiedniej mocy wystarczy ciepła do ogrzania wody dla 4-osobowej rodziny. Pompa taka jest wyposażona w trzy tryby pracy (do wyboru: ogrzewanie grzałką elektryczną, tryb ekonomiczny pompą ciepła lub też hybrydowy).

Kotły kondensacyjne

Te z kolei systemy grzewcze, w zależności od preferencji kupujących, mogą być dwu-funkcyjne przepływowe, dwu-funkcyjne z zasobnikiem c.w.u., jednofunkcyjne lub jednofunkcyjne wyższej mocy. Wszystkie wymienione wyżej modele, są przykładem kotłów gazowych, gdzie to zachodzi proces skraplania pary wodnej i uzyskane ciepło służy do ogrzewania pomieszczeń.

Co ciekawe, nowoczesne kotły kondensacyjne zaprojektowano tak, by jakość spalania była najwyższa i emisja spalin była znikoma, a to przekłada się na oszczędność gazu. Same kotły zostały wyposażone w wymiennik ze stali nierdzewnej, co zapewnia trwałość i wieloletnie zadowolenie z użytkowania takiego sprzętu.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0