Nov 12

Siedź zdrowo!

Wielogodzinna praca biurowa w pozycji siedzącej powoduje szereg zagrożeń dla zdrowia. Wzrasta znacznie obciążenie mięśni grzbietu i kręgosłupa, mięśni utrzymujących ciało w pozycji siedzącej, mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni ramion i rąk oraz mięśni karku utrzymujących pionowo głowę. Dodatkowym obciążeniom ulega również dolny (lędźwiowy) odcinek kręgosłupa. Długo utrzymywana pozycja siedząca może doprowadzić do zwyrodnienia stawów, zapalenia pochewek ścięgnistych, bólów mięśni i kręgosłupa.

W związku z powyższym warto zadbać o to, aby minimalizować negatywne skutki wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Co możemy zrobić? Możemy zadbać o właściwy dobór krzeseł biurowych, odpowiednio je wyregulować i dbać o prawidłową pozycję podczas pracy. O najważniejszych kryteriach wyboru krzeseł biurowych pisałem w artykule:

 Jak wybrać zdrowe krzesła biurowe?

Prawidłowo dobrane krzesła biurowe, zgodnie z zasadami ergonomii, wspomagają mięśnie pleców i  pomagają utrzymać właściwą, naturalną pozycję kręgosłupa. Jednak nawet najlepsze krzesła biurowe nie spełnią swojej  funkcji jeśli nie zadbasz o zachowanie właściwej pozycji siedzącej podczas pracy. 

Oto kilka wskazówek:

1. Zawsze siedź tak, aby plecy – zwłaszcza w części lędźwiowej – dokładnie przylegały do oparcia, przesuń się maksymalnie do tyłu.

2. Twoje uda powinny być zawsze w ustawione równolegle do podłogi oraz kolana 2 – 3 cm poniżej linii bioder.

3. Kąt pomiędzy tułowiem a udami powinien wynosić od 90° do 115°, podobnie kąt pomiędzy ramionami a przedramionami, łydkami a udami powinien być kątem prostym lub lekko otwartym (od 90° do 115°). Pozycja lekko odchylona (kąt otwarty pomiędzy tułowiem a udami – ok. 95° – 115°) jest wskazana przy dłuższym siedzeniu. W porównaniu do pozycji w pełni wyprostowanej lub lekko pochylonej, pozycja lekko odchylona mniej obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

4. Stopy powinny swobodnie i pewnie spoczywać na podłodze lub podnóżku.

Fotel biurowy Linea

Fotel biurowy Linea

5. Współczesne krzesła i fotele biurowe posiadają wiele funkcji. Korzystaj z funkcji swojego krzesła. Zmieniaj ustawienia oparcia, zmieniaj pozycję tułowia tak często, jak to jest możliwe. Pochylaj się, odchylaj, bujaj. Oparcie blokuj w jednej pozycji tylko w przypadku wyraźnej potrzeby. Mięśnie grzbietu, kręgosłup potrzebują ruchu. Zmuszając je do aktywności (na zmianę napinając i rozluźniając) poprawiasz ich ukrwienie i zwiększasz wydolność i siłę. Dlatego tak ważne jest, aby do dłuższej pracy siedzącej wybierać krzesła z mechanizmem synchronicznym umożliwiającym swobodne bujanie, częstą zmianę pozycji przy ciągłym wspieraniu kręgosłupa przez oparcie.

Jan Nikodem

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0