Dec 15

Fotografia jako sztuka…

W kanonie sztuk pięknych mamy naprawdę duży wybór… Przechadzając się po galeriach natkniemy się pewnie na piękne obrazy. Nasze oko przykują monumentalne rzeźby, wykonane przez utalentowanych rzeźbiarzy. Być może wracając do samochodu puścimy sobie płytę naszego ulubionego muzyka. Ale w całej tej gamie stosunkowo najmłodszym dzieckiem sztuki jest… fotografia.

Kontrowersje

Początkowe kontrowersje wzbudzają niektórzy ludzie. Wielu osobom trudno przełknąć, że grupa osób wyposażonych w aparaty fotograficzne (np.Sony), może być artystami. Trudno się temu dziwić. W końcu przez całe lata jedyne fotografie jakie widzieli były, po prostu zwykłymi zdjęciami. Nie zapoznali się nigdy z pracami prawdziwych wirtuozów w tej dziedzinie. A trzeba przyznać, że są one naprawdę piękne.

Dobry fotograf potrafi w zdjęcie „wgrać” własną duszę. Nie jest to przesada. Na zdjęciach różnych fotografów, widać rozmaite style. Każde tryska zupełnie innymi emocjami. Świadczy to o indywidualizmie ich twórców.

Co jeszcze jest piękne w tej dziedzinie sztuki? Tak naprawdę nie musisz mieć drogiego aparatu. Wystarczyłby ci aparat cyfrowy Sony, a prawdziwy efekt byłby zasługą nie tyle sprzętu, co twojej pracy i talentu…

Współczesny Picasso?

Lustrzanka z 24-megapikselów

Lustrzanka z 24-megapikselów

Jeżeli dobrze się nad tym zastanowimy, to dobrzy fotografowie, mogą się uważać za współczesnych malarzy. Bo fotograf nie tylko robi zdjęcia. Jest to dziedzina sztuki, w której same aparaty cyfrowe nie wystarczą. Fotograf powinien umieć dobrze posługiwać się komputerowymi programami graficznymi. Dobra obróbka zdjęcia, zmieni je w dzieło sztuki.

Można swobodnie powiedzieć, że połowa pracy fotografa odbywa się już po odłożeniu aparatu. Tylko ignorantom może być trudno zrozumieć ile pracy w wykonanie zdjęcia musi włożyć fotograf. Często jest z tego powodu niedoceniany.

Wielu z nich swoje prace wystawia na blogach w nadziei, że ktoś zwróci na nie uwagę. Dzięki temu mamy możliwość szerokiego dostępu do ich prac. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni fotoblog i już można podziwiać pracę jakiegoś “współczesnego Picasso”

Trzeba przyznać, że fotografów jest obecnie multum. Trudno znaleźć tego “dobrego”. Wielu pseudo-artystów tworzy dzieła, których nikt nie chce oglądać. Dlatego nawet w tej dziedzinie warto zadbać o odpowiednie portfolio. Tylko dzięki niemu taki artysta może zostać zauważony.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0