Dec 20

Piłka nożna – zasady rozgrywek

Piłka nożna to bez wątpienia dyscyplina sportu, która od wielu lat stoi na szczycie sportowych rozgrywek drużynowych w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowany system rozgrywek w skali naszego globu.

Zasady gry w piłkę nożną są bardzo proste i znane osobom, które chociażby raz zetknęły się z tą dyscypliną sportu.

Każdy mecz piłkarski trwa 90 minut (dwie połowy po 45 minut) do którego doliczany jest przez sędziego dodatkowy czas w zależności od ilości przerw, które występowały podczas meczu piłkarskiego. Zwycięzcą meczu jest drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

W przypadku remisu zwycięzca wyłaniany jest w dogrywce, która trwa 30 minut (dwie połowy po 15 minut).

Jeśli dogrywka nie rozstrzygnie meczu to dochodzi do rzutów karnych. Każdy z zespołów wybiera pięciu zawodników, którzy będą wykonywać rzuty karne. Jeśli seria pięciu rzutów karnych dalej nie wyłoni zwycięzcy do „jedenastki” podchodzą zawodnicy obu drużyn pojedynczo i wygrywa ten, kto strzeli karnego a jego przeciwnik nie trafi do siatki.

Piłka nożna to niezwykle emocjonujący sport, dlatego zdarzało się w historii, że piłkarze musieli strzelać po trzydzieści rzutów karnych, aby rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść.

Liga Europejska

Dogrywka i rzuty karne nie zawsze rozstrzygają wynik spotkania. Wyjątkami są krajowe rozgrywki ligowe, Liga Mistrzów oraz nazywana “ligą pocieszenia” Liga Europejska, gdzie w fazie grupowej za remis przyznawany jest jeden punkt, za zwycięstwo trzy, zaś za porażkę zero. Dogrywka i rzuty karne stosowane są dopiero w fazie pucharowej, gdzie w dwu meczu rywalizują ze sobą dwie drużyny i w przypadku jeśli mecze zakończą się takimi samymi rezultatami, np. dwa remisy po 0:0 wtedy dochodzi do dogrywki.