Dec 24

Nowoczesne systemy wentylacyjne

Nowoczesne systemy wentylacyjne, stosowane w naszych domach, to tak naprawdę połączenie dwóch urządzeń – rekuperatora oraz klimatyzatora. Współdziałanie tych mechanizmów zapewnia nieprzerwane doprowadzanie świeżego powietrza do wnętrza budynku oraz utrzymanie jego optymalnej wilgotności i temperatury.

air conditioner

Air conditioner

Odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza w mieszkaniu ma olbrzymi wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkających w nim osób. Zadaniem systemów wentylacyjnych jest stała wymiana zużytego powietrza.

Starsze budynki były wyposażone jedynie w wentylację grawitacyjną. Niestety, w przypadku współczesnych obiektów, rozwiązanie to nie zdaje egzaminu. Koniecznym stało się zastosowanie dodatkowych systemów, takich jak centrale wentylacyjne, które w sposób mechaniczny wspomagają wymianę powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, wyposażona w system odzysku energii cieplnej.

Instalacja tego typu opiera się na kanałach odpowiedzialnych za doprowadzanie świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza z mieszkania. Są one zazwyczaj wykonane z rur typu spiro, które można w bardzo łatwy sposób kształtować i dostosowywać do konkretnych potrzeb. Przepływ powietrza jest wspomagany przez urządzenia wentylacyjne, które stale kontrolują jego odpowiedni poziom.

Do odzysku energii cieplnej służą rekuperatory. W uproszczeniu, ich działanie polega na wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze zużytych mas powietrza, do ogrzania strumienia świeżego powietrza wtłaczanego do wnętrza domu. Ma to spory wpływ na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ponadto rekuperatory wyposażone są w szereg filtrów, które dodatkowo oczyszczają powietrze.

No Comments dodaj »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.by WordPress © 9.01.2008   0   0   0   0   0   0